Pár poznámok k nasadzovaniu Linuxu
Priznám sa mám Linux rád. Na svojom notebooku prepínam medzi Linuxom Lite (odľahčenou verziou Ubuntu) a Linuxom Open SUSE a Windowsom 10. Do Windowsu musím, lebo pod Linuxom mi nefunguje tlačiareň.
Linuxové operačné systémy nie sú tak preplnené funkčnosťou ako Windows a tak spravidla bežia rýchlejšie. Dokonca pomerne dobre možno ich prevádzkovať na naozaj starých počítačoch. Existuje veľmi veľké množstvo kvalitného softvéru pod Linuxom.
Tu ale chcem hovoriť o nevýhodách. Softvéru nie je toľko ako pre Windows, čo môže predstavovať problém. Podiel Linuxu na trhu s desktopmi oproti Windowsu, ktorý dominuje predstavuje 5 percent. Existuje riešenie, projekt Wine, ktorý má umožniť spustenie programov určených pre Windows pod Linuxom. Toto funguje polovičato. Napríklad staršie verzie Visual Studia na ňom bežia, novšie som si netrúfol spustiť. Rovnako ma známy upozornil, že tam spojazdnil Microsoft Office. Ale pri množstve softvéru sa toto riešenie zosypalo a jednoducho nefungovalo. Chcel som skúmať v čom je problém, ale neostával mi čas.
K počítaču spravidla plánujeme pripojiť periférie. Najčastejšie skener, tlačiareň či atypickú klávesnicu. Ale takých periférii je veľké množstvo. Tu často narazíme. Periférie vyžadujú vlastný ovládač. Každý výrobca vyrobí ovládač pre Windows, ale tých, ktorí by ho vyrobili pre Linux je poskromne. Linuxová komunita je snaživá a zručná, existuje centrálne miesto s informáciami o už vlastnoručne vyrobených ovládačoch. Tieto ale hlavne pri novšom hardvéri nefungujú na 100 percent. Nerobil som reprezentatívny prieskum, ale pri mojich tlačiarňach náhradné ovládače skôr nefungovali ako fungovali. Teda skôr ako sa budete snažiť nasadzovať Linux vo veľkom, urobte si predstavu o potencionálnych perifériách a testujte a overujte, či to bude bude fungovať než tomu zveríte svoje peniaze. V Linuxe existuje centrálne miesto, kde je informácia o všetkých dostupných ovládačoch, ktoré kedy boli pre Linux vyrobené. Teda zamierte tam. Veľa užitočných informácii v tomto smere možno nájsť aj na stránkach daného linuxového projektu
Existujú dvaja výrobcovia PC, ktorí poskytujú podporu pre Linux, menovite Ubuntu a teda často majú k dispozícii aj ovládače a to Dell a Lenovo. U ostatných to bude skôr výnimka.
Ak nie ste zbehlý v IT, nemalou položkou je podpora. Jednoducho potrebujete pomoc cez email alebo po telefóne. Väčšina Linuxových projektov sú zadarmo a aj podpora potom tak vyzerá. Ale existujú vyslovene komerčné projekty, ktoré vedia poskytnúť podporu na úrovni. Menovite ide o projekty:
Linux SUSE (komunitná verzia - Open SUSE), Red Hat (komunitné verzie odvodené od tejto distribúcie - CentOS a Fedora) a Ubuntu. Napred si zistite ako funguje podpora vo vašom jazyku. Všetky tri spomínané projekty sú pomerne veľké.
Najväčším Linuxovým projektom je Debian a tam je aj najväčšie množstvo ovládačov a softvéru. Ubuntu je postavené na Debiane. Red Hat a SUSE majú svojé vlastné systémy, ktoré nie sú odvodené od Debianu.
Ja používam Linux Lite, ktorý beží skvele na starom hardvéri a vznikol zjednodušením Ubuntu. Avšak spravujú ho iba 4 ľudia. Asi si teda viete predstaviť ako by dopadli u nich rozsiahle požiadavky na podporu. Ako pomerne skúsený užívateľ, ktorý vie slušne anglicky, si to viem vyriešiť vo vlastnej réžii. Prípadne pozrieť do anglicky písaného fóra pre Ubuntu. Hore spomínané komerčné Linuxové projekty spravujú ak sa nemýlim rádovo stovky ľudí, teda podpora tam bude o niečom inom.
Pokiaľ však máte starý hardvér a zaobídete sa bez podpory, dávam vám do pozornosti projekty CentOS a Lubuntu, ktoré by mali vedieť spojazdniť ešte staršie počítače ako Linux Lite.
Linux je však systém, kde sa počíta s tým, že nebudete čakať kým niekto pre vás niečo spraví, ale sami priložíte ruku k dielu.
Komentáre
Zverejnenie komentára